Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында Консультация-кисәтү

2021 елның 18 сентябре, шимбә

Хөрмәтле гражданнар! "Татарстан Республикасының Гидрометеорология һәм Экологик Мониторинг Департаменты" Федераль Дәүләт Бюджет Институтыннан:

Консультация – кисәтү метеорологик күренешнең интенсивлыгы турында сәгать 00 дән сәгать 09га кадәр 2021, 19 сентябрь

Алмашынучан болытлы һава

Күпчелек яңгырсыз.

Төньяк-көнбатыш җиле 4-9, 13 м / с га кадәр көчле урыннарда.

Төнлә минималь һава температурасы +1 .. + 5˚, салкын урыннарда -2˚ кадәр.

Көндезге максималь һава температурасы +8 .. + 12˚.

2021 елның 19 сентябрендә төнлә һәм иртә белән Татарстан Республикасының кайбер урыннарында -3˚ кадәр салкыннар көтелә.

Температураның кимүе белән бәйле рәвештә, электр энергиясе һәм газ җиһазлары белән эшләү кагыйдәләрен бозу, өйдә җылыту җайланмаларын куллану, мичләр эшләгәндә янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен бозу аркасында кеше кулында янгын чыгу ихтималы арта. .

Татарстан Республикасында Россия ЭМЕРКОМының төп дирекциясе кисәтә:

Аяз аркасында, авыл хуҗалыгы культураларының - чәчәк һәм аналык йомыркалары, таш җимеш һәм нарат культуралары һәм җылылыкны яратучы үсемлекләр куркынычы арта. Белгечләр утыртуларны саклау чараларын күрергә киңәш итәләр. Иң практик һәм еш кына бакчачылар яшь үсентеләрне аяздан коткару ысулы - үсемлекләрне сыендыру. Материал түбән җылылык үткәрүчәнлегенә ия булырга тиеш (тупас тышланган кәгазь, күперле төрү, салам яки камыш коймаклары). Сез шулай ук ​​төтен бомбасы яки төтен өемнәре кулланып, төтен (фумигация) ярдәмендә культураларны туңудан саклый аласыз. Төтен бомбасы матдә катнашмасы белән тутырылган, янгач, чәчәк аткан агач өчен зарарсыз күп төтен чыгара. Төтен бомбасы 8-10 минут эшли. Төтен өемнәрен әзерләү өчен чимал салам, чиста агач, үлән, торф, яфрак, пыяла, чүп үләне, көнкүреш калдыклары - әкренләп янып бетәчәк һәм күп төтен чыгарылачак (сез дым материалларын тышка куя аласыз). Факт шунда: ул бакчаны аяздан саклый торган ут түгел, ә төтен, ул җир өстенә тарала һәм аңа артык салкын булырга мөмкинлек бирми - җылысын ташларга.

Архивтан фото

Берәр проблема килеп чыкса, сез һәрвакыт бер ашыгыч шалтырату номерына мөрәҗәгать итә аласыз - "112". Шалтыратулар тәүлек әйләнәсендә кабул ителә, телефоннан һәм кәрәзле телефоннан бушлай.

Татарстан Республикасында Рәсәйнең Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Баш дирекциясенең "ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: