Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында Консультация-кисәтү

2021 елның 24 октябре, якшәмбе

Татарстан Республикасы территориясендә куркыныч агрометеорологик күренеш турында буран кисәтүе

Хөрмәтле гражданнар! "Татарстан Республикасының Гидрометеорология һәм Экологик Мониторинг Департаменты" Федераль Дәүләт Бюджет Институтыннан:

Консультация - кисәтү

метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында

сәгать 05тән 18 сәгатькә кадәр 25 октябрь, 2021

Кайвакыт болытлы.

Иртә һәм төштән соң кайбер урыннарда җиңел яңгыр һәм яңгыр.

Төньяк-көнбатышка 6-11 м / с күчү белән көньяк-көнбатыш җиле,

иртән һәм төштән соң 15-17 м / с көчле урыннарда.

Төнлә минималь һава температурасы 0 .. + 2˚.

Көндез максималь һава температурасы +1 .. + 4˚.

Иртә белән кайбер юл бүлекләрендә боз барлыкка килергә мөмкин.

25 октябрь иртәсендә һәм көндез Татарстан Республикасы территориясендә урыннар көтелә:

- 15-17 м / с га кадәр көчле җил

- явым-төшемдә күренүчәнлекнең начарлануы;

- иртә белән кайбер юл бүлекләрендә боз барлыкка килергә мөмкин..

Рәсәйнең ЭМЕРКОМ Татарстан Республикасында тәкъдим итә:

Жил артканда:

1. Әгәр көчле җил сезне урамда тотса, без җир асты юлларына яки подъездларга сыенырга киңәш итәбез. Сез өй диварлары янындагы көчле җилдән яшерергә тиеш түгел, чөнки шифер һәм башка түбә материаллары түбәләрдән төшәргә мөмкин. Бу шулай ук ​​җәмәгать транспорты тукталышларына, бетмәгән биналарга кагыла.

2. Урамда игълан такталарыннан, билге такталарыннан, юл билгеләреннән, электр линияләреннән ерак торыгыз.

3. Зур агачлар янында калмагыз, һәм алар янындагы машиналарны да куегыз - җил өзелгән ботаклар зур куркыныч тудырырга мөмкин.

4. Көчле җилдә электр линиясе астында тору һәм өзелгән электр линияләренә якынлашу үлемгә китерә.

5. Хәвеф-хәтәр өске кат тәрәзәләреннән төшкән ватылган пыяла, шулай ук ​​түбә элементлары һәм җил искән стукко бизәлеше аркасында булырга мөмкин. Мондый куркыныч төзелә яки яңартыла торган биналар тирәсендә арта.

6. Өйләрнең барлык тәрәзәләре дә бик ябык булырга тиеш, балконнан һәм логиядән төшеп калган әйберләр чыгарылырга тиеш.

7. Торак яки эш урынындагы тәрәзәләрдән мөмкин кадәр ерак торыгыз.

Боз белән:

Машина йөртүчеләр машиналар арасын арттырырга, кинәт тормоздан сакланырга тиеш. Әгәр дә туктарга кирәк булса, тизлек шома киметелергә тиеш. Тормозны торгызганда, тормоз педалын берничә тапкыр басыгыз, шуның белән сезнең артыгызда хәрәкәт итүче машина йөртүчеләрне кисәтүче сигнал бирегез. Автомобильнең техник торышына, аеруча тормоз системасына, шиналарның торышына игътибар итергә кирәк. Барлык оптика да эш тәртибендә булырга тиеш. Тукталышларда югары күренүчән күлмәк кулланыгыз.

Мөмкин булса ерак араларга сәяхәт итүдән сакланыгыз.

Estrәяүлеләргә урамны билгеле җәяүлеләр кичүендә генә үтәргә киңәш итәләр. Хәрәкәтле машина алдында трассаны узмагыз, чөнки юл өслеге тайгак булганга, машинаның тормоз аралыгы сизелерлек арта. Trafficл агымына гына күчегез. Visгары күренүчән күлмәк киегез яки чагылдыргыч элементларны киемгә бәйләгез.

Сак булыгыз!

Архивтан фото

Берәр проблема килеп чыкса, сез һәрвакыт бер ашыгыч шалтырату номерына мөрәҗәгать итә аласыз - "112". Шалтыратулар тәүлек әйләнәсендә кабул ителә, телефоннан һәм кәрәзле телефоннан бушлай.

Татарстан Республикасында Рәсәйнең Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Баш дирекциясенең "ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: