Татарстан Республикасы җәмәгать судьялары порталы

2024 елның 19 апреле, җомга

Хәзерге вакытта Татарстан Республикасы җәмәгать судьяларының үз порталы бар (https://mirsud.tatarstan.ru/). 2022 елның октябреннән порталда физик һәм юридик затлар тарафыннан җәмәгать судьяларына җибәрелгән гаризаларны, үтенечләрне һәм башка документларны электрон рәвештә кабул итәргә мөмкинлек бирүче электрон документлар бирү сервисы кертелде. Суд участокларында процессуаль законнарга ярашлы рәвештә электрон рәвештә килгән документларны вакытында кабул итү, теркәү һәм эшкәртү тәэмин ителә.

Сервис электрон рәвештә кертелгәннән бирле 128 963 гариза бирелгән, бу аның кирәклеген күрсәтә.

Шулай ук ТР буенча ГУФССП һәм җәмәгать судьяларының суд участоклары арасында электрон хезмәттәшлек төзелгән, бу башкару документларын суд приставлары хезмәтенә электрон рәвештә җибәрергә мөмкинлек бирә. Россия Федерациясе Гражданлык процессуаль кодексының 130 статьясына ярашлы рәвештә, дәгъвачы үтенече буенча суд боерыгы суд пристав-башкаручыга, шул исәптән судья тарафыннан Россия Федерациясе законнары белән билгеләнгән тәртиптә көчәйтелгән квалификацияле электрон имза белән имзаланган электрон документ формасында үтәү өчен җибәрелә ала. Электрон башкару кәгазьләренә күчү башкару производствосын кузгату вакытын кыскартырга, башкару документларын югалту куркынычын киметергә, башкару кәгазьләренең дубликатларын бирү турындагы гаризаларны карау буенча җәмәгать судьяларына йөкләнешне киметергә, шулай ук башкару документларын исәпкә алу, саклау һәм җибәрү чыгымнарын оптимальләштерергә мөмкинлек бирә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: